mylicense.co.il

לימודי נהיגה בטוחה - אור ירוק לשיפור תרבות הנהיגה בישראל


כדי להבין בשביל מה עמותת אור ירוק קיימת צריך לקרוא את הנתונים הבאים, כמות ההרוגים בתאונות הדרכים בישראל היא למעלה מ-31,000 מאז קום המדינה.
במלחמות ואירועי טרור נהרגו פחות מ-23 אלף איש

 

לאור העובדה שמדיניות הממשלה בנושא תאונות הדרכים אינה עיקבית, וקיים מעגל קסמים שבו ירידה במספר ההרוגים מובילה לקיצוץ בתקציב, הוקם בישראל גוף פרטי, שהכריז על מלחמה בתאונות הדרכים – עמותת אור ירוק ("העמותה לשינוי תרבות הנהיגה בישראל").

באמצעות מימון פרטי ומתנדבים מובילה אור ירוק הליכים לשינוי עמוק ויסודי של תרבות הנהיגה בישראל, לשם הקטנת מספר הנפגעים בתאונות הדרכים. העמותה הוקמה על-ידי אבי נאור, אשר בנו רן ז"ל נהרג בתאונת דרכים בגיל 20.
 

"אור ירוק" והעלאת המודעות לנהיגה בטוחה

משימתה המרכזית של העמותה היא העלאת המודעות לנהיגה זהירה, ולצורך לשים את המלחמה בתאונות הדרכים בראש סדר העדיפויות הלאומי. לשם הגשמת מטרותיה, העמותה יוזמת קמפיינים רבים בתקשורת (כדוגמת קמפיין "שמע ישראל" שכוון לשר התחבורה ישראל כץ בתחילת שנת 2011 וכן קמפיין "ישראל עוצרת" – דקת התייחדות עם הרוגי תאונות הדרכים).
 
העמותה עורכת ומממנת גם מחקרים שמטרתם לגלות דרכים חדשות להפחתת כמות תאונות הדרכים והבנת המנגנונים המובילים לתאונות. בין היתר פרסמה העמותה מחקר אודות המצב החמור בישראל של נהיגה תחת השפעת אלכוהול ומחקרים רבים הנוגעים להכשרת נהגים צעירים על-ידי מורי נהיגה ומתווה חלופי של שיעורי נהיגה.

בנוסף, מקדמת העמותה פרויקט מתנדבים שנועד לדרבן אנשים רבים לפעילות במסגרת משטרת התנועה.תאונות דרכים


ב-2009 חלו קיצוצים חריפים בתקציב משרד התחבורה למלחמה בתאונת הדרכים, ובשנת 2010, בלי קשר או עם, חלה עלייה של כמעט 10% במספר ההרוגים
 

פעילות בנושא הכשרת נהגים

המיזם המוכר ביותר של העמותה עוסק בהכשרת נהגים חדשים. עמדת העמותה היא כי שיעורי תיאוריה שנדרש כל נהג לעבור אינם מספקים וכך גם שיעורי נהיגה שיש לבצע כדי לקבל רישיון נהיגה, כדי להיות מוכנים באמת לנסיעה על הכביש.

במסגרת תוכנית "אור ירוק לחיים" יכול כל בעל רישיון חדש לפנות לעמותה ולקבל בביתו הדרכה אודות נהיגה בטוחה. מרכיב חשוב בהדרכה זו הוא העובדה שניתנת גם הדרכה למלווים, אשר יכולים ללמוד כיצד לפקח באופן יעיל יותר על הנהג החדש.
 
אפיק נוסף בנושא זה הוא ה"תוכנית למשתמשי דרך צעירים". במסגרת זו מגיעה העמותה לבתי ספר, ועורכת הדרכות לתלמידי כיתות י"א-י"ב. אף שיש מספר בתי ספר שממילא משלבים שיעורי תיאוריה ואפילו שיעורי נהיגה בתוכנית הלימודים, העמותה סבורה כי יש מקום להכשיר את הילדים בנוגע לנהיגה זהירה, אפילו לפני מפגשם הראשון עם מורי נהיגה.
 
ולבסוף, העמותה מקדמת יוזמה שנועדה ליצור שינוי משמעותי בחקיקה הנוגעת להכשרת נהגים, לאור התפיסה שלא די בשיעורי הנהיגה ותקופת הליווי הקיימת כיום. על-פי ההצעה, הגיל בו ניתן יהיה ללמוד נהיגה יורד ל-16 שנים.

כמו-כן, יונהג שלב ביניים, בדומה למצב בארה"ב, בו נהג חדש יקבל קודם לכן היתר לנהיגה עם מלווה. בצורה זו, במקום חלק ניכר ממסלול שיעורי נהיגה שמבצעים כיום אצל מורי נהיגה, יוכלו הצעירים לנהוג עם מלווה, לאחר הכשרה מעשית.
 
לאחר מכן, יוכלו הצעירים להוציא רישיון "נהג חדש" רק בגיל 17 ו-3 חודשים, ויוטלו עליהם מגבלות רבות מעבר לאלו שמוטלות כיום (בין היתר, איסור על שתיית אלכוהול באופן מוחלט). אולם, כדי לקבל רישיון ידרשו הנהגים לא רק למבחן מעשי ("טסט") אלא גם למבחן מיוחד בנושא "תפיסת סיכונים".

בשונה מחומרי הלימוד העיוניים הקיימים כיום, אשר נלמדים באופן עצמאי או במסגרת שיעורי תיאוריה, עמדת העמותה היא כי יש צורך במבחן נוסף שיבחן את היכולת לחזות סכנות והפתעות בדרך.   
 
 
לפי מחקר שערכה העמותה, הסיכוי להיות מעורבים בתאונת דרכים עולה פי 3 לאחר שתייה של 3 משקאות אלכוהוליים, ופי 22 לאחר שתיית 5 משקאות.
אין פלא אם כן שמאמצים רבים במסגרת פעילות העמותה מוקדשים למלחמה בנהיגה תחת השפעת אלכוהול


21/06/2013    המאמר עודכן בתאריך 21/06/2011    mylicense.co.il
פורום לימודי נהיגה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mylicense.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת מורי נהיגה - ראשי - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 mylicense.co.il כל הזכויות שמורות
מרכז רישיון שלי מציע מורי נהיגה מומחים ומקצועיים - בכל סוגי הרישיון - בפריסה ארצית
מחפשים מורה נהיגה טוב ומומלץ? תתקשרו יש לנו הצעה מעולה
מורי נהיגה שלנו הם המובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
סוג הרישיון:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!