mylicense.co.il

לימודי נהיגה טרקטור - המדריך השלם


בזמן שמעט ישראלים עוסקים בחקלאות באופן מקצועי, עדיין רבים מהם הולכים ללמוד נהיגה על טרקטור. סליחה טעות, על טרקטורון

לא מעט ילדי קיבוצים או מבוגרים שגדלו בקיבוצים ובמושבים, יודעים לספר, כיצד בילדותם לקח אותם אביהם עם אור ראשון, לעבודות בשדה, בטרקטור של המשק. הם אומנם לא נהגו עליו לבדם, אך אביהם לא פעם "חטא" ונתן להם להזיז את ההגה כמו היו נהגים עם רישיון.

כאשר הגיעו לגיל 16 , הגיע זמנם לפנות אל מורה נהיגה על מנת לעבור שיעורי נהיגה בטרקטור. אם לא בשביל לחזור אל חווית הילדות הנעימה אז בוודאי זה ישתלם להם מבחינה מקצועית, אם פעם ירצו לעסוק בחקלאות, בנייה או תחומים אחרים בהם נדרש רישיון נהיגה טרקטור.

רגע טרקטור או טרקטורון?

בשנות התשעים החלה החברה הישראלית להכיר את הכלי החדש, טרקטורון, הכלי שכבש את הדיונות (ולצערנו הרס אותן) ואת חופי הים. טרקטורון , משמו ניתן להבין שהוא טרקטור קטן, אך בשונה ממנו, אין לו שום נגיעה חקלאית.

מדובר בכלי שבמראה שלו משלב אלמנטים של טרקטור (כולל מנוע) עם אלמנטים של אופנוע (כידון דומה וצורת ישיבה דומה) הוא בעל הנעה של  של ארבע על ארבע. על פי החוק מותר לנהוג בישראל, בטרקטורון רק בשטחים לא סלולות.

על מנת להוציא רישיון לטרקטורון:
 

  • ניתן להתחיל ללמוד בגיל 15.5 עם אישור הורים, את הרישיון ניתן להוציא רק בגיל 16.
  • בדיקת עיניים של רופא משפחה, ומשרד התחבורה
  • תשלום אגרת מבחן עיוני 43 שקל, תשלום אגרת מבחן מעשי 125 שקל.

הלימודים כוללים שיעורים עיוניים ושיעוריים מעשיים. הלימודים כוללים תיאוריה, שיעורים מעשיים בשטח שהוכשר על ידי משרד התחבורה, נהיגה בכביש.

לימוד נהיגה טרקטור כוללים חלק עיוני, ובו לימודי תיאוריה, לימודי כללי בטיחות, תקנות הסעת נוסעים, הפעלת כלים חקלאיים ופקודות בטיחות שונות. במהלך חלק זה מוצגים לתלמידים סרטים שונים. לאחר מבחן עיוני, עוברים ללימודים מעשיים, הם כוללים הכרת הטרקטור, טיפול ואחזקה, פירוק והרכבת עגלות, ריתום כלים שונים, נהיגה בשטחים שונים במהירויות שונות. בסופו של חלק זה, יעבור התלמיד מבחן מעשי. חלק זה יכלול לפחות 8 שיעורים בני 40 דקות כל אחד. ניתן להוציא רישיון החל מגיל 16.

מי מלמד נהיגה על טרקטורים?

בחלק מאותם בתי ספר לנהיגה שמעבירים שיעורי נהיגה לרכב, נערכים שם לימוד נהיגה טרקטור וטרקטורונים. מלבדם ישנם בתי ספר ייחודיים שמעבירים שיעורים בכלים אלו. בין היתר מדובר בבית ספר כרמל שידוע בזכות בכך שהוא מעביר קורסי הוראה עבור מורי נהיגה בכלים שונים, ובית ספר במבי, שנחשב בית ספר מוביל להוצאת רישיון לטרקטור.
מעט על תאונות דרכים

לצערנו שני הכלים הנ"ל מעורבים בלא מעט תאונות. בשנה האחרונה התרחשו 5 תאונונת קטלניות עם טרקטורונים. הסיבות נעוצות בכך שמדובר בכלי שנוסע בשטחים לא סלולים, וכן בעובדה שהנהגים הם מאוד צעירים. עם זאת, יש לציין שבשנים האחרונות, עקב העלייה בכמות התאונות, עורכת המשטרה אכיפה מוגברת בתחום ומונעת מכלי זה להיות על הכביש, דבר שאסור על פי חוק.

בשנה האחרונה התרחשו 5 תאונות דרכים עם טרקטורנים. המספר הנמוך הוא תוצאה של אכיפה מוגברת של המשטרה כנגד נהגים שנוסעים באיזורים אסורים09/02/2013    המאמר עודכן בתאריך 28/04/2021    mylicense.co.il
פורום לימודי נהיגה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mylicense.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת מורי נהיגה - ראשי - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 mylicense.co.il כל הזכויות שמורות
מרכז רישיון שלי מציע מורי נהיגה מומחים ומקצועיים - בכל סוגי הרישיון - בפריסה ארצית
רוצים להוציא רישיון נהיגה לטרקטור? יש לנו הצעה בשבילכם
מורי נהיגה שלנו הם המובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!